jak zaaranżować ściany

Aranżacja ścian w nowym mieszkaniu – poradnik

Jak zaaranżować ściany, żeby mieszkanie wyglądało efektownie i oryginalnie? W końcu od tego jak prezentują się ściany, jaki mają kolor i co na nich umieścimy w dużej mierze zależy ostateczny wygląd całego mieszkania. Właśnie dlatego w tym artykule podpowiemy Ci jakie rozwiązania możesz zastosować, żeby wnętrze twojego mieszkania było oryginalne i naprawdę efektowne.

Aranżacja ścian – farby

Chyba najczęściej planując wykończenie ścian wybieramy farby. Łatwo je zastosować, są stosunkowo niedrogie i większość z nas jest po prostu przyzwyczajona do tego rodzaju wykończenia. Jeśli postawimy na ciekawy dobór kolorów, to rzeczywiście uzyskamy oryginalny efekt. Wcale nie trzeba wybierać bieli. Oczywiście im mniejsze pomieszczenie, tym lepiej wybrać jasne kolory. Ale możesz też jedną ścianę albo nawet jej część pomalować ciemniejszym kolorem. Da to bardzo ciekawy efekt.

Dobierając kolory ścian warto kierować się kilkoma zasadami:

  • Używaj kolorów, żeby zmienić proporcje pomieszczenia. W długim i wąskim pokoju pomaluj krótszą ścianę jaśniejszym kolorem, a dłuższą ciemniejszym.
  • By uzyskać harmonię kolorystyczną zastosuj na ścianach jeden kolor podstawowy zmieniając jedynie jego jasność. Na przykład na jednej ścianie niech ten kolor będzie jaśniejsze, na drugiej ciemniejszy.
  • Jeśli chcesz zastosować na ścianach różne kolory, zadbaj o to, żeby miały identyczne nasycenie.
  • Komponując kolorystykę wnętrza, nie zapomnij wybrać barwę przewodnią. Jej dopełnieniem powinny być nie więcej niż cztery kolory.
  • Zamiast kolorystyką w nowoczesnym wnętrzu możesz pobawić się zestawieniem matu i połysku.
  • Przy otwartej przestrzeni kolorem możesz oddzielić poszczególne strefy.

Jak zaaranżować ściany? – tapety, ceramiki i tynki

Malowanie ścian farbami to nie jedyny sposób na ich wykończenie. Na szczęście mamy dziś sporo różnych ciekawych rozwiązań, które możemy ze sobą łączyć. Można na przykład zestawić tapetę albo fototapetę z farbą. Pamiętaj jednak, że jeśli zamierzasz w jednym pomieszczeniu na jednej ścianie umieścić tapetę, a drugą pomalować, kolor farby powinien pojawić się także na tapecie. Dzięki temu uzyskasz wrażenie spójności. Warto rozważyć też zastosowanie tapety 3D. Może się sprawdzić zwłaszcza w pomieszczeniach, które chcemy optycznie powiększyć.

Ciekawym pomysłem jest też użycie płytek, klinkierów albo ekskluzywnie szkliwionych gresów. Doskonale wpasują się w aranżacje o nowoczesnym charakterze.

Następnym interesującym rozwiązaniem jest użycie tynków dekoracyjnych. Efekty jakie można osiągnąć, kiedy się ich użyje są naprawdę niesamowite. Ozdobne tynki mogą mieć przeróżną strukturę i kolorystykę. Chyba nie ma stylu, do którego nie można by dobrać jakiegoś rodzaju tynku ozdobnego.

Warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Łączenie różnych rozwiązań aranżacyjnych na ścianach to dobry pomysł na ich urozmaicenie, ale lepiej w jednym pomieszczeniu nie stosować więcej niż dwóch na raz. Tak, czy inaczej urządzając mieszkanie pamiętaj, że nie musisz pomalować wszystkich ścian na biało. Możesz zestawić ze sobą różne kolory, możesz też użyć tapety, płytek, czy tynku ozdobnego. Jeśli chcesz, żeby twoje mieszkanie wyglądało naprawdę oryginalnie postaraj się zaaranżować ściany na różne sposoby.