jak łaczyć kolory

Jak łączyć kolory w aranżacji wnętrz? Poradnik

Jak łączyć kolory w mieszkaniu? To pytanie, które zadaje sobie niejeden świeżo upieczony właściciel nowego mieszkania. Chciałoby się urządzić je stylowo i ciekawie, ale nie do końca wiesz jak wykorzystać kolory, żeby nadać mu odpowiedniego charakteru? Ile kolorów można bez obaw użyć w aranżacji mieszkania? Jak uniknąć wrażenia chaosu albo monotonii? Czy istnieją jakieś metody doboru barw tak, żeby do siebie pasowały? Na szczęście łączenie kolorów w mieszkaniu wcale nie musi być trudne. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, żeby świadomie użyć kolorów urządzając wnętrze własnego M.

Podział kolorów

Zacznijmy od kilku podstawowych informacji o kolorach. Choć jest ogromnie wiele, poruszanie się po świecie barw znacząco ułatwia grupowanie ich według pewnych cech. Właśnie ze względu na te cechy możemy podzielić kolory na:

  • ciepłe i zimne,
  • jasne i ciemne,
  • kontrastowe i harmonijne.

Większość z nas choć raz w życiu widziała koło barw. Połowa tego koła zawiera barwy ciepłe, a druga połowa zimne. Do tych pierwszych zaliczamy niektóre czerwienie – te z większą ilością żółtego, pomarańcz, żółty oraz niektóre odcienie zieleni. Natomiast do chłodnych barw zaliczymy czerwienie o większej zawartości błękitu, róż, fiolet, granat oraz bardziej niebieskie odcienie zieleni. Kolory ciepłe optycznie pomniejszają przestrzeń, a chłodne – zwłaszcza błękity, szarości i biel – powiększają.

Podziału kolorów na jasne i ciemne chyba nie ma potrzeby objaśniać. Każdy kolor może być jasny lub ciemny. Warto jednak mieć świadomość, że kolory ciemne, optycznie pomniejszają przestrzeń, a jasne – optycznie powiększają.

A co powiedzieć o kolorach harmonijnych i kontrastowych? Te pierwsze, nazywa się też analogicznymi. Tworzą je barwy leżące obok siebie na kole barw. Np. żółty pomarańczowy i czerwony. Albo fioletowy, niebieski, zielony. Zestawienie tych kolorów daje poczucie harmonii. Podobnie działa też użycie jednego koloru o różnym stopniu nasycenia i różnej jasności.

Innym sposobem na łączenie kolorów jest zestawienie kolorów kontrastujących (uzupełniających). Są to barwy, które leżą naprzeciwko siebie na kole barw. Np. fioletowy i żółty, czerwony i  zielony, niebieski i pomarańczowy. Wykorzystywanie kontrastów kolorystycznych, działa pobudzająco, energetyzująco.

Jak łączyć kolory?

Skoro podstawowe minimum już za nami, przejdźmy teraz do kluczowego pytania – jak łączyć kolory w aranżacji wnętrz? W doborze kolorów we wnętrzach nie chodzi tylko o to, żeby do siebie pasowały. Sami już wiecie, że można je wykorzystać do optycznego powiększenia albo pomniejszenia pomieszczeń. Używając kolorów można skorygować mankamenty pokoju. Jak? Jeśli na przykład jedna ściana jest bardzo długa, a druga krótka, można tę większą pomalować ciemniejszym kolorem i w ten sposób nieco skorygować kształt pomieszczenia. Warto więc kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale też praktycznymi. A teraz przejdźmy do konkretów!

Wnętrza monochromatyczne

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio wnętrza monochromatyczne. Mamy tu jeden kolor w ciemniejsze i jaśniejszej wersji. Pomieszczenia monochromatyczne dają wrażenie spójności i ładu. Są też świetnym rozwiązaniem dla mniejszych mieszkań. Takie na przykład niewielkie salony z aneksem utrzymane w jednolitej i do tego jasnej kolorystyce od razu wydają się większe. Jest to też stosunkowo bezpieczne wykorzystanie koloru we wnętrzu.

Być może zastanawiasz się czy przypadkiem takie monochromatyczne pomieszczenie nie będzie nudne? Otóż nie. W takim pokoju możesz wprowadzić urozmaicenie wykorzystując różne struktury, faktury, kształty. Efekt potrafi być naprawdę bardzo satysfakcjonujący dla oka.

Kolory pokrewne

Dla tych, którzy wolą otoczyć się więcej niż jednym kolorem, ale nadal chcą by wnętrze było spokojne i harmonijne, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z kolorów harmonijnych. Może to być jasny fiolet z błękitem albo niebieski, turkusowy i zieleń. Zestawienie kolorów pokrewnych nie powinno sprawiać trudności. Jeśli nie jesteś pewien, jakie odcienie kolorów ze sobą zestawić, koniecznie sięgnij po koło kolorów. Dzięki niemu poczujesz się pewniej!

Kontrastowe duety

Oczywiście jedni czują się lepiej w spokojnych wnętrzach, a inni w energetyzujących. Dla tych drugich lepsze będzie wykorzystanie kolorów kontrastujących. Takie kolorystyczne duety nadal wyglądają harmonijnie, ale są znacznie bardziej pobudzające, wesołe chciałoby się rzec. W łagodniejszej wersji można wykorzystać pastelowe odcienie kontrastujących barw. Dzięki temu pomieszczenie nie stanie się krzykliwe, a zachowa swój energetyzujący charakter.

Kolorystyczne trio

Jeśli kochasz kolory i chcesz mieć ich więcej w swoim domu, możesz znowu sięgnąć po koło kolorów i zaznaczyć trzy barwy, które dzieli od siebie dokładnie taka sama odległość. Będą to na przykład fioletowy, pomarańczowy i zielony albo żółty, niebieski i czerwony. Takie stylowe tria, możesz wykorzystać w każdego rodzaju wnętrzu, pamiętając jednak, żeby zachować pewien umiar.

Co ważne, zawsze swoje kolorystyczne duety czy trio, możesz uzupełnić kolorami neutralnymi – bielą, szarością, beżem. I tym sposobem przejdziemy do kolejnego sposobu na dobór kolorów w aranżacji wnętrz.

Neutralna baza z kolorowym akcentem

Bardzo uniwersalnym i naprawdę wygodnym oraz bezpiecznym sposobem na łączenie barw w jednym pomieszczeniu jest wybranie neutralnych barw, które będą zdecydowanie przeważać i dodanie jedynie kolorowych akcentów. Obrazy, poduszki, doniczki, obrus, dywan, lampa, pufa, krzesło – każdy z tych elementów może stać się sposobem na dodanie koloru. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze, trudno tutaj przesadzić i wprowadzić chaos. Po drugie, dodatki łatwo wymienić, więc łatwo o wprowadzenie szybkich kolorystycznych zmian. Po trzecie, kolory neutralne nie męczą. Jeśli więc będą przeważać we wnętrzu, najprawdopodobniej będziemy się w nim czuć naprawdę komfortowo.

Inspiracje z natury

Na koniec mamy jeszcze jedną wskazówkę, jeśli nie jesteś pewien jak bawić się kolorami, czerp inspirację z natury. Barwy ziemi zawsze dobrze razem wyglądają. Łączenie zieleni, beży i brązów to już klasyka. Te barwy zawsze do siebie pasują, a przy tym działają odprężająco. Oczywiście możesz też kierować się połączeniami kolorystycznymi charakterystycznymi dla różnych pór roku. Takie podejście do szukania odpowiedniej kolorystyki dla swojego mieszkania może stać się naprawdę inspirującą zabawą. Czemu nie spróbować?

Na koniec jeszcze kilka słów przestrogi. Zawsze pamiętaj, że kolory silnie oddziałują na nasze emocje. Dlatego zastanów się zanim pomalujesz dużą ścianę na intensywny kolor. Pamiętaj też, że farba nałożona na dużej powierzchni prawdopodobnie wyda Ci się ciemniejsza niż obejrzana jedynie na małym próbniku. Z tego powodu niekiedy lepiej wybrać o ton jaśniejszą. A jeśli nawet nie trafisz z kolorem, nie przejmuj się. Na szczęście ścianę łatwo jest przemalować, a każde doświadczenie z kolorem czegoś Cię nauczy.