mały przedpokój

Jak urządzić mały przedpokój?

Przedpokój to często ta część mieszkania, o której urządzeniu myślimy najmniej. Tymczasem to właśnie on wita nas i naszych gości od razu na wejściu. Można powiedzieć, że to taka wizytówka naszego lokum. I o ile samo urządzenie przestronnego przedpokoju rzeczywiście może nie być wielkim wyzwaniem, o tyle aranżacja niewielkiej przestrzeni by była funkcjonalna i jednocześnie ładna, to już sztuka. Właśnie dlatego dziś chcemy Wam podpowiedzieć jak urządzić mały przedpokój, żeby prezentował się naprawdę dobrze.

Jak urządzić mały przedpokój – 5 zasad

W poradzeniu sobie z wyzwaniem jakim jest urządzenia niewielkiego przedpokoju może Wam pomóc uwzględnienie 5 ważnych zasad. Im więcej uda się zastosować w praktyce, tym lepsze osiągniecie efekty.

Mądrze wybierz drzwi

Pierwsza zasada dotyczy wyboru drzwi. Jeśli chcesz optycznie powiększyć małą przestrzeń, spróbuj wybrać drzwi w takim kolorze jak ściany. Brak podziałów optycznych, naprawdę jest tutaj bardzo pożądany. Oczywiście zalecamy stosowanie jasnych kolorów. Nie musi to być koniecznie biały. Możesz też wybrać jasny szary lub jasny błękit.

Chociaż wielu myśląc o drzwiach wejściowych od razu wyobraża sobie czerń lub brąz, bo są praktyczne, to jednak w małym przedpokoju lepiej postawić na jasne kolory.

Lustra

Kiedy urządzasz niewielki przedpokój koniecznie znajdź w nim miejsce na duże lustro. Jest nie tylko potrzebne, żeby można było się przejrzeć przed wyjściem, ale też pomoże optycznie powiększyć przestrzeń. Pamiętaj jednak, że najlepiej jest powiesić je na najdłuższej ścianie, natomiast nie będzie dobrze, kiedy powiesisz je naprzeciwko drzwi wejściowych.

Jeśli chodzi o rozmiar lustra, ważne, żeby było dość duże by można się było zobaczyć w całości. Może na przykład sięgać od kolan do czubka głowy. W ten sposób będzie funkcjonalnie i jednocześnie uczyni cuda z miejscem w Twoim niewielkim przedpokoju.

Siedzisko 2w1

Jeśli tylko masz w przedpokoju na tyle przestrzeni, żeby ustawić w niej jakieś siedzisko, to to zrób. To nie tylko wygodne i praktyczne rozwiązanie, ale też bardzo efektowne. Co więcej, w sprzedaży jest sporo siedzisk z pojemnikiem na buty oraz z wysoką zabudową z tyłu. W tym drugim przypadku od razu zyskujesz miejsce na wieszanie kurtek i płaszczy. Masz więc 2w1. Oczywiście, to rozwiązanie warto zastosować tylko jeśli Twój przedpokój nie stanie się zbyt wąski po wstawieniu siedziska. W innym przypadku lepiej będzie z tego zrezygnować.

Fototapeta

Co jeszcze można zrobić, żeby dodać przedpokojowi nieco powierzchni? Możesz wykorzystać cudowną moc fototapet. Nie od dziś wiadomo, że te z efektem głębi, czyli przedstawiające miejską panoramę, alejki, plaże, góry, duże przestrzenie, naprawdę niesamowicie powiększają przestrzeń. Rzecz jasna optycznie. Warto więc zamieścić je na ścianie, którą chciałoby się „oddalić”.  Można też pomyśleć, że nie nakleić fototapety na drzwiach wejściowych. Z pewnością będzie to efektowne rozwiązanie.

Połysk nie mat

Ostatnia zasada dotyczy mebli jakie wybiera się do małego przedpokoju. Zawsze lepiej postawić na te z połyskiem niż matowe. Meble z połyskliwą powierzchnią świetnie odbijają światło słoneczne, ale też sztuczne światło lamp. Dzięki temu sprawiają, że przedpokój wydaje się jaśniejszy, a przez to też większy. Warto wykorzystać tę zasadę wybierając materiał na szafę lub mniejsze meble, które zamierzasz ustawić w tej części mieszkania.

Mamy nadzieję, że wskazówki, którymi się z Tobą podzieliliśmy w tym artykule, pomogą Ci urządzić swój mały przedpokój tak, żeby wydawał się większy, a przy tym był funkcjonalny i wygodny.