Pokój dla dziecka - mieszkanie dla rodziny

Jak urządzić pokój dziecka? – Mieszkanie dla rodziny

Urządzanie swojego nowego mieszkania potrafi być nie lada wyzwaniem, ale jednocześnie może dać mnóstwo satysfakcji. Jednym z pomieszczeń, gdzie naprawdę można wykazać się kreatywnością jest pokój dziecięcy. Mamy dla Was kilka porad od nośnie tego, jak najlepiej urządzić pokój dziecka.

Pokój dziecięcy należy dobrze przemyśleć. W końcu jest to miejsce, w którym przez całe swoje dzieciństwo będzie rozwijać i dorastać nasz maluch. Nie bez powodu coraz częściej przy projektowaniu pokoju dziecięcego rodzice przykładają coraz więcej wagi nie tylko do funkcjonalności mebli i innych rzeczy w pokoju dziecięcym. Wystrój i ogólna atmosfera pokoju dla dziecka jest równie ważna – jeżeli nie ważniejsza. Warto poświęcić temu więcej uwagi, aby nasze dziecko miało idealne warunki do nauki i rozwoju.

Projektowanie pokoju dziecka – o czym pamiętać?

Pierwsza sprawa – wiek dziecka. To od tego zaczynamy planowanie pokoju dla dziecka. Inne wyposażenie będzie nam potrzebne w pokoju niemowlaka, a co innego przyda się przedszkolakowi lub nastolatkowi. Postarajmy się też faktycznie patrzeć na pokój z perspektywy dziecka. Co innego może być przydatne do pokoju zdaniem dorosłego, a co innego np. nastolatka. Nie zaszkodzi zapytać dziecko o opinię.Mieszkanie dla rodziny

Jak na drożdżach

Dzieci rosną bardzo szybko, zwłaszcza we wcześniejszych latach swojego życia. Dlatego od razu powinniśmy przygotować się na to, że wiele rzeczy, jakie na początku będą odpowiednie, to już po roku, czy dwóch mogą nie mieć miejsca w pokoju dziecięcym. Jednym z rozwiązań jest wybranie zestawu mebli, które można łatwo modyfikować i np. dostosowywać ich wysokość – dobrym przykładem są biurka. Wygodnie biurko będzie miało całkiem inną wysokość dla siedmiolatka, niż dla czternastolatka. A zamiast wymieniać meble co kilka lat, mając biurko, w którym możemy dostosowywać wysokość blatu, zaoszczędzimy sobie pieniędzy i kłopotu.

Komody oraz przestronne szafy są też dobrym pomysłem na pokój dziecka, ponieważ w łatwy sposób można poddać je metamorfozie.

Pokój dziecka – ściany klasycznie czy oryginalnie?

Najprostszym sposobem na dostosowanie wyglądu pokoju dziecięcego do naszych wyobrażeń jest przemalowanie ścian. Na rynku jest nieskończenie wiele kolorów, dzięki czemu możemy malować ściany na przeróżne barwy i wzory. Jeżeli nie planujemy regularnie odmalowywać pokoju, lepiej jednak wybrać bardziej stonowane barwy. W ten sposób za pomocą mebli i innych dodatków o wiele łatwiej możemy dostosować pomieszczenie do dorastającego dziecka.

Warto zastanowić się też nad pomalowaniem jednej ze ścian farbą tablicową. Farba tablicowa – jak sama nazwa wskazuje – pozwoli na pisanie po niej kredą bez jej plamienia. Tak jak na szkolnej tablicy. Dzięki temu nasze młodsze dzieci będą miały miejsce, gdzie będą mogły dawać upust swoim artystycznym potrzebom. A te starsze na pewno docenią możliwość zapisywania sobie tak przypomnień i korzystać z takiej domowej tablicy przy nauce.

Innym wyborem na ściany są tapety dziecięce, które mogą nadać pomieszczeniu unikalny, bajkowy nastrój.pokój dziecinny

Jak urządzić pokój dziecka? Dodatkowe dodatki

Istnieje olbrzymia ilość wszelkiej maści dodatków, jakie możemy kupić do pokoju dziecięcego, w które w skuteczny sposób nadadzą mu charakter. Może to być chociażby dywan w ciekawy wzór. Jeżeli nie chcemy korzystać z farby tablicowej, możemy tez po prostu kupić niewielką tablicę, po której dzieci będą mogły pisać i rysować. Innymi fajnymi dodatkami mogą być pufy, pompony, girlandy albo chociażby namiot tipi. Na pewno przydadzą się też kolorowe pojemniki lub kufer, w którym dziecko będzie mogło trzymać swoje zabawki. W tym temacie na prawdę można zaszaleć!

Ostatecznie jednak powinniśmy mieć na uwadze, że najważniejsze są piękne wspomnienia naszych dzieci. Tutaj spędzą kilkanaście lat swojego życia. Zadbajmy, aby było to miejsce przyjazne, które pomoże w rozwoju dziecka. I nie zapominajmy pytać się o zdanie samych zainteresowanych, czyli dzieci. W końcu dziecięca kreatywność przerasta wszystkie poradniki i katalogi wystroju wnętrz.

Sprawdź też mieszkania dla rodziny w najbardziej zielonej okolicy w Rzeszowie.