jak wybrać materac

Jak wybrać materac do mieszkania? Krótki poradnik

Nie bez powodu mówi się, że najlepszym czteronożnym przyjacielem człowieka jest łóżko. Spędzamy na nim sporo czasu i w dużej mierze od niego zależy, na ile wypoczęci zaczynamy każdy kolejny dzień. Ale tak naprawdę za nasz komfort podczas snu odpowiada przede wszystkim materac. Jaki więc wybrać, żeby wygodnie się nam na nim spało? Przygotowaliśmy dla Was poradnik, który pomoże podjąć właściwą decyzję.

Jak wybrać materac do mieszkania? Rozmiar

Jak wybrać materac do nowego mieszkania? Pierwsza rzecz jaką trzeba określić to rozmiar materaca. Z tym chyba nikt nie będzie miał problemu. W zależności od tego czy ma być przeznaczony dla jednej, czy dwóch osób, a także od tego ile miejsca ma zająć w sypialni określamy, czy ma to być np. 200 cm x 200 cm, 160 cm x 200 cm, czy może 90 cm x 200 cm. Rozmiarów jest oczywiście więcej, więc łatwo znaleźć odpowiedni do swoich potrzeb. Kiedy ten etap mamy już za sobą, trzeba ustalić poziom miękkości/twardości materaca.

Jaka miękkość?

Ogólnie rzecz biorąc zaleca się dobieranie stopnia miękkości do wagi osoby, która będzie spała nadanym materacu:

  • do 60 kg – materace miękkie (H1)

  • od 60 do 80 kg – materace średnio twarde (H2)

  • od 80 d0 110 kg – materace twarde (H3)

  • powyżej 110 kg – materace bardzo twarde (H4)

Osoby o wadze granicznej mogą podjąć decyzję biorąc pod uwagę także swój wzrost. Jeśli ktoś waży 80 kg, a przy tym jest niski, będzie potrzebował twardszego materaca ze względu na większy nacisk punktowy. Natomiast osoba wysoka może wybrać miększy.

Problem może się jednak pojawić, kiedy jeden materac ma być dostosowany do potrzeb 2 osób i to o zupełnie innej wadze. Wtedy zwykle potrzebny jest kompromis, jednak w gruncie rzeczy najlepiej kierować się wagą cięższej osoby, biorąc przy tym pod uwagę, żeby materac był stworzony z materiałów twardych, ale elastycznych jak na przykład lateks czy pianka memory.jak wybrać materac

Najważniejsze jest by materac był na tyle twardy, żeby się nie zapadał, kiedy leżymy na boku i zachowywał naturalne krzywizny, gdy przewracamy się na plecy.

Stefy twardości

Obecnie na rynku dostępne są też materace z tzw. strefami twardości. Takich stref może być 1, 3, 5 lub nawet 7. Celem jest oczywiście uwzględnienie różnic w sile nacisku na materac różnych części naszego ciała. Czy to dobre rozwiązanie? Nie zawsze. Trzeba pamiętać, że strefy twardości są ustalane według miary osób o średnim wzroście i to śpiących całą noc w jednej pozycji. Jeśli więc jesteśmy wyżsi lub niżsi niż założył producent, strefy twardości nie spełnią właściwie swojej funkcji.

Jak wybrać materac do mieszkania? Rodzaje materacy

Kiedy mamy już ustalone wymiary i stopień twardości materaca, przychodzi czas na określenie z czego ten materac ma być wykonany. Materace możemy podzielić na:

  • lateksowe,

  • sprężynowe,

  • kieszeniowe,

  • piankowe termoplastyczne,

  • z pianki wysokoelastycznej.

Omówmy po krótce każdy z wymienionych rodzajów materacy.

Materace lateksowe

Pianka lateksowa tworzona jest z połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Jej zalety to wysoka trwałość i elastyczność punktowa, a co za tym idzie doskonałe dostosowanie do kształków ciała. Materace lateksowe zapewniają higienę i komfort snu. Niestety są drogie, a dla osób z alegrią na lateks kompletnie wykluczone.

Materace sprężynowe

Bardzo dużą popularnością wciąż cieszą się materace sprężynowe. Im więcej mają sprężyn na 1 m2, tym lepiej, tym więcej punktów podparcia. Choć są wygodne, to jednak niestety dość szybko się odkształcają, co jest ich zasadniczą wadą.

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe to wzmocniona wersja sprężynowych. Różnica polega na tym, że tutaj sprężyny są mocowane w klejonych kieszeniach, które stabilizują je i uniemożliwiają przesuwanie się. Są trwalsze i mocniejsze od klasycznych materacy sprężynowych. Dla osób, które chcą mieć materac dobrej jakości, a przy tym niedrogi, to bardzo ciekawa propozycja.

Materace termoplastyczne

Materace termoplastyczne wypełnione są pianką, która pod wpływem temperatury zmienia swój kształt, plastycznie dostosowując się do kształtu ciała. Są nie tylko bardzo wygodne i zdrowe, ale też bardzo wytrzymałe. Ich jedyna wada to dość wysoka cena.

Materace z pianki wysokoelastycznej

Pianka wysokoelastyczna działa porównywalnie do naturalnej gąbki morskiej. Jej struktura zapewnia doskonałą wentylację i odprowadzanie wilgoci, a także wysoką elastyczność, sprężystość i trwałość. Jest wyjątkowo odporna na odkształcenia, a do tego ma działanie antybakteryjne i antygrzybicze, więc świetnie nadaje się dla alergików. Materace z pianki wysokoelastycznej to jedne z najlepszych, jakie są obecnie dostępne w sprzedaży. Niestety w parze z wysoką jakością idzie też ich wysoka cena.

Jak sami widzicie, wypełnieniem materaca może być różne. Właśnie od tego, co jest środku zależy nasz komfort. Jedno jest pewne, na pewno dobry i trwały materac to mądra inwestycja, która będzie procentować dobrym samopoczuciem za dnia i głębokim, zdrowym snem w nocy.