jak wyciszyć mieszkanie

Jak wyciszyć mieszkanie?

Wyobraź sobie, że wracasz zmęczony po pracy do domu i jedyne o czym marzysz to błoga cisza. Tymczasem zza ściany dobiega do Ciebie głośna muzyka puszczona przez nastoletniego syna sąsiadki, a z drugiej strony płacz niemowlaka drugiej sąsiadki. A może wcale nie musisz sobie tego wyobrażać? Może doświadczyłeś podobnych niedogodności na własnej skórze? Jeśli tak, współczujemy. Na szczęście jest kilka świetnych sposobów, żeby wyciszyć swoje mieszkanie i cieszyć się w nim spokojem i ciszą, niezależnie od tego, co robią sąsiedzi.

Wyciszenie, a wytłumienie i wygłuszenie

Zacznijmy od wyjaśnienia kilku ważnych pojęć. Każdym z nich będziemy się później posługiwać, więc chcemy krótko wyjaśnić czym się między sobą różnią. Widzimy taką potrzebę tym bardziej, że często używa się ich zamiennie, jakby były synonimami, a wcale tak nie jest. O jakich pojęciach mówimy? Chodzi o wyciszenie, wytłumienie i wygłuszenie.

Wytłumienie – oznacza podniesienie izolacyjności akustycznej mieszkania lub konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu dźwięki nie wydostają się tak na zewnątrz. W praktyce oznacza to, że zapewniamy sobie większą prywatność. Nasi sąsiedzi nie będą słyszeć co się u nas dzieje, o czym rozmawiamy albo jaki film właśnie oglądamy.

Wygłuszenie – oznacza odizolowanie się od dźwięków. Ten zabieg sprawia, że nie docierają do nas hałasy z zewnątrz. Im skuteczniej wygłuszymy mieszkanie, tym większy komfort akustyczny sobie zapewnimy.

Wyciszenie – wyciszenie to efekt wynikający w połączenia wytłumienia i wygłuszenia.

Jak wyciszyć mieszkanie?

Na szczęście nawet jeśli Twoi sąsiedzi bywają hałaśliwi, istnieje sporo skutecznych sposobów na jakie możesz wyciszyć swoje mieszkanie. O tym, z których skorzystać najlepiej zadecydować biorąc pod uwagę na ile słychać u Ciebie hałasy oraz jakiej wielkości pomieszczenie będziesz wyciszać. Od czego zacząć?Od wygłuszania ścian.

Wygłuszanie ścian

Wygłuszenie ścian to podstawa. Zazwyczaj to właśnie przez ściany dociera do nas najwięcej hałasu. Możemy to ograniczyć na kilka różnych sposobów.

Tapeta – Jeśli hałas nie jest jakiś wielki, być może wystarczy położenie odpowiedniej tapety. Najlepsza będzie taka o chropowatej strukturze, np. z bawełny. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w pokojach nie sąsiadujących bezpośrednio z pokojem sąsiadów.

Panele ścienne – Kolejne rozwiązanie jest droższe, ale też skuteczniejsze. Panele ścienne mają w środku piankę w dużym stopniu pochłaniającą dźwięk. Działają więc zarówno wygłuszająco, jak i wytłumiająco. Można położyć je tylko na jednej ścianie, np. na tej przez którą sąsiadujemy z hałaśliwymi lokatorami, albo na kilku. Takie panele mogą przy okazji stać się bardzo estetyczną dekoracją. Z pewnością warto wziąć je pod uwagę, kiedy potrzebujemy sporego wyciszenia.

Ekrany akustyczne – To metoda o najwyższej skuteczności wyciszania. Ekrany tworzone są z metalowego stelażu oraz płyt gipskartonowych lub ołowianych i wełny mineralnej. Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że grubość takich ekranów wynosi od 5 do 10 cm, więc montując je, zmniejszymy sobie nieco przestrzeń.

Wyciszanie sufitu

Kolejny krok to wyciszenie sufitu. Można to skutecznie zrobić inwestując w sufit podwieszany. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Po pierwsze, jest to spory wydatek. Po drugie, obniża wysokość pomieszczenia. Po trzecie, zwyczajnie nie każdemu się podoba. Trudno jednak o skuteczniejsze wyciszenie sufitu, więc naprawdę warto je rozważyć.

Wytłumienie przez wystrój

Pewną metodą na wytłumienie mieszkania jest użycie kilku trików w wystroju. Chodzi przede wszystkim o wykorzystania tkanin w aranżacji. Miękkie zasłony, dywan, poduszki, koc jako narzuta. Tego typu elementy sprawiają, że dźwięk z Twojego mieszkania mniej się niesie. Jest to jednak działanie, które nie ma wpływu na hałasy dochodzące z zewnątrz.

Wygłuszenie drzwi i okien

Do wygłuszania drzwi stosuje się maty wykonane z piankowego materiału. Łatwo się je montuje, a w sklepach można kupić maty o różnym poziomie izolacyjności. Warto tylko pamiętać, żeby zabezpieczyć obrzeża, żeby się nie zniszczyły pod wpływem codziennej eksploatacji.

Maty wygłuszające można stosować także do wygłuszania podłóg. W tym celu kładzie się je pod panelami albo parkietem.

Inny sposób na wygłuszeni drzwi to tapicerka. Można ją zastosować do prawie każdego rodzaju stolarki drzwiowej, a do tego zapewnia wysoki poziom izolacji akustycznej.

A jak można wyciszyć okna? Najłatwiej jest po prostu zainwestować w okna dźwiękoszczelne. Im wyższy mają wskaźnik Rw, tym większy stopień wyciszenia zapewniają. Niestety ich cena jest wysoka. Warto jednak traktować ją jako rodzaj inwestycji. W końcu to wydatek na lata, który od pierwszego dnia zapewni nam wysoki poziom komfortu.

W celu odizolowania się od hałasów z ulicy niektórzy decydują się na zakup okiennic. Jest to rozwiązanie skuteczne, ale też bardzo drogie.