kawalerka czy 2 pokoje

Kawalerka czy 2 pokoje? Co wybrać?

Jakie mieszkanie kupić? Lepsza będzie kawalerka czy 2 pokoje? Te pytania stawia sobie wiele osób. W grę wchodzi i przestrzeń życiowa, i pieniądze, więc odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Z pewnością jednak warto zwracać uwagę na nieco inne kwestie, kiedy kupuje się mieszkanie dla siebie, a inne kiedy kupuje się mieszkanie na wynajem. Zastanówmy się nad zaletami i wadami obu rozwiązań.

Kawalerka – zalety i wady

Zaletą kawalerki z pewnością jest fakt, że jest tańsza niż mieszkanie 2 pokojowe. No chyba, że ma wyjątkowo duży metraż. Jednak zazwyczaj mieści się on w przedziale 28-35 m2 i właśnie takie kawalerki mamy na myśli. Zakup tego typu mieszkania może być szczególnie kuszący dla młodych osób, które nie dysponują dużym budżetem, a chcą mieć własny kąt. Czasem na kawalerkę decydują się też ci, którzy lokalizację stawiają ponad metraż. Wolą wtedy być blisko centrum w mniejszym mieszkaniu, niż w większym za to na obrzeżach. Także dla osoby żyjącej samotnie, kawalerka często będzie lepszym rozwiązaniem.

A jakie wady mają kawalerki? Przede wszystkim mamy tu tylko jeden pokój, w którym trzeba zorganizować wszystkie niezbędne strefy. Jeśli w kawalerce ma mieszkać więcej niż jedna osoba, taka aranżacja może stanowić wyzwanie. Z drugiej strony nowoczesne kawalerki są zaprojektowane tak, żeby mimo niewielkiego metrażu były ustawne i można było rozplanować przestrzeń w funkcjonalny i pomysłowy sposób.

2 pokoje – zalety i wady

Mieszkania dwupokojowe z pewnością łatwiej urządzić tak, żeby zaspokoić potrzeby pary lub pary z dzieckiem. To niewątpliwa zaleta. Nie ma tu problemu z oddzieleniem strefy dziennej od nocnej albo z wydzieleniem przestrzeni dla dziecka. Takie mieszkanie będzie też bezpieczniejszym wyborem w przypadku osób, które obecnie są same, ale zamierzają w przyszłości założyć rodzinę.

Z drugiej strony zakup 2 pokoi oznacza większy wydatek, na który nie każdego stać. I to właśnie uznajemy za wadę.

Mieszkanie na wynajem

A co w przypadku osób, które zamierzają kupić mieszkanie na wynajem? Lepsza będzie dla nich kawalerka czy 2 pokoje? Ze statystyk wynika, że lokale dwupokojowe cieszą się większym zainteresowaniem niż kawalerki. W związku z tym łatwiej je wynająć, a do tego można uzyskać wyższą cenę. Ostatecznie stosunek ceny wynajmu do kosztu zakupu jest tu korzystniejszy.