kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Która będzie lepsza? To pytanie, które zadaje sobie większość osób zamierzających kupić dla siebie mieszkanie. A jaka jest odpowiedź? Czy w ogóle istnieje jedna słuszna odpowiedź na to pytanie? Jak zapewne się domyślacie, każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Dlatego w dzisiejszym artykule właśnie na nich się skupimy.

Kuchnia otwarta

Prawdą jest, że dziś kuchnie otwarte cieszą się ogromną popularnością i wielu deweloperów właśnie takie planuje w swoich nieruchomościach. Można powiedzieć, że otwarte kuchnie to taki symbol nowoczesnego budownictwa, co oczywiście nie oznacza, że w nowym budownictwie nie znajdzie się mieszkań z kuchnią zamkniętą. Jednak ta jest traktowana raczej jako forma starego typu. Kuchnia otwarta jest więc bardziej nowoczesna i zdecydowanie bardziej wpisuje się w obecne trendy.

Do zalet takiej kuchni można zaliczyć fakt, że osoba przygotowująca posiłki może pozostawać w kontakcie z domownikami lub gośćmi podczas gotowania. Nie musi opuszczać salonu i może swobodnie łączyć rolę kucharza z rolą gospodarza. Sama też nie czuje się odizolowana i nic nie traci z towarzyskiego spotkania z przyjaciółmi.

Za wadę aneksu kuchennego niektórzy uważają przenikanie zapachów. Czy to rzeczywiście wada? Czasem tak, czasem nie. Czy nie jest przyjemnie, kiedy w jadalni pachnie pysznym obiadem, który i tak za chwilę będzie serwowany? Albo kiedy rano po salonie rozchodzi się aromat kawy? Za to mniej cieszy zapach krojonej cebuli. Na szczęście dobrze zaprojektowana wentylacja pomaga ograniczać rozchodzenie się zapachu.

Kolejny zarzut wobec otwartej kuchni dotyczy zwykle tego, że trudno w niej ukryć bałagan, jaki powstaje podczas gotowania. Zapewniamy jednak, że przy obecnych rozwiązaniach aranżacyjnych, ten zarzut nie ma racji bytu. Jeśli odpowiednio zaprojektuje się kuchnię, bałagan bardzo łatwo będzie ukryć przed oczami gości.

Na koniec wspomnijmy o pewnej ogromnej zalecie otwartych kuchni. Otóż, sprawiają one, że całe pomieszczenie wydaje się większe. W samej kuchni się człowiek nie dusi z braku przestrzeni, a i salon „rośnie” w oczach.

Kuchnia zamknięta

A teraz kilka słów o kuchniach zamkniętych. O ile jest w nich okno i są widne, nie jest jeszcze tak źle, ale gotowanie w tzw. ciemnej kuchni, oświetlanej jedynie sztucznym światłem do przyjemności nie należy. Za to jeśli chodzi o zalety, kuchnię zamkniętą można zaaranżować jako odrębne pomieszczenie, niekoniecznie spójne z salonem. Poza tym faktycznie, zapachy z takich kuchni w mniejszym stopniu przenoszą się do innych pomieszczeń. W przypadku kawalerek jest jeszcze jedna zaleta. Jeśli w kawalerce mieszkają dwie osoby i jedna wstaje wcześniej, a chce sobie na spokojnie przygotować śniadanie, nie budząc drugiej, to zamknięta kuchnia z pewnością jej to ułatwi. W przypadku kawalerki z aneksem kuchennym, to raczej nie osiągalne. Niektórzy za zaletę zamkniętej kuchni uznają też fakt, że mogą spokojnie gotować bez znoszenia wzroku ciekawskich obserwatorów. A co z wadami?

Po pierwsze, zamknięta kuchnia izoluje od domowników na czas gotowania. Zmusza też do zostawiania gości samych w pokoju, na czas przygotowywania dla nich posiłku lub nawet zwykłego parzenia kawy. Po drugie, takie kuchnie często mają niewielki metraż, przez co trudno się w nich swobodnie poruszać. Po trzecie, zamknięte kuchnie niezmiennie kojarzą się ze starym budownictwem.

Która kuchnia lepsza?

Jak już wspomnieliśmy, każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Nie można jednoznacznie określić, że zawsze lepsza będzie kuchnia otwarta albo zamknięta. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie preferencje mają domownicy. Te jednak mogą się zmienić, kiedy weźmie się pod uwagę wszystkie za i przeciw obu możliwości. Dlatego, jeśli stoisz właśnie przed decyzją jakie mieszkanie kupić, przemyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze – duża przestrzeń i kontakt z ludźmi czy może intymność w czasie gotowania?