zakup mieszkania w rzeszowie

Zakup mieszkania w Rzeszowie – rynek pierwotny czy wtórny?

Planując zakup mieszkania w Rzeszowie stajemy przed bardzo ważnym wyborem – lepiej kupić nowe mieszkanie z rynku pierwotnego, czy też zdecydować się na rynek wtórny. Różnice będą pod bardzo wieloma względami, dlatego warto zastanowić się nad tą decyzją. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, na co zwrócić uwagę przy takim wyborze mieszkania w Rzeszowie.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkania w Rzeszowie?

Niezależnie od tego, czy kupujemy nowe mieszkanie czy też decydujemy się na nieruchomość z rynku wtórnego, najczęściej taka inwestycja wiąże się z wzięciem kredytu. W takim wypadku musimy pamiętać, że sprzedaż mieszkania w Rzeszowie z hipoteką wiąże się z dodatkową pracą i staraniami. Dlatego aby nie żałować swojej decyzji zakupu nieruchomości, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

Cena za metr kwadratowy mieszkania w Rzeszowie

Dla większości z nas cena za metr kwadratowy ma kluczowe znaczenie. Rzeszów i okolice pod tym względem są dość zróżnicowane. Obecnie w Rzeszowie powstaje wiele nowych osiedli mieszkaniowych w różnych częściach miasta. Zależnie od lokalizacji ceny potrafią różnić się w bardzo dużym stopniu. Nowe mieszkanie w centrum Rzeszowa będzie nas sporo kosztować. Osiedla bardziej oddalone od centrum zaoferują nam o wiele bardziej atrakcyjne ceny. Ale oczywiście wiąże się to z dłuższym dojazdem w różne części miasta.

Aby ułatwić sobie poszukiwanie mieszkania w Rzeszowie pod względem cen za metr kwadratowy, przeliczmy nasz budżet, aby mieć pewność, na co nas naprawdę stać. Warto sprawdzić mieszkania zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, ponieważ nie zawsze jest tak, że to nowe mieszkanie będzie droższe. W tym miejscu to lokalizacja będzie kluczowa i wybierając mieszkanie kilkaset metrów dalej od naszego wymarzonego miejsca, będziemy mogli taniej dostać nowy lokal.

Infrastruktura w okolicy i lokalizacja

Nowe mieszkania w Rzeszowie projektowane i budowane są z myślą o różnych potrzebach przyszłych mieszkańców. Zobacz przykładowe mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie. Wśród tych udogodnień mogą być tereny zielone, sklepy, szkoły i przedszkola. Deweloperzy ze względu na dużą konkurencję poświęcają bardzo dużo czasu na znalezienie najlepszej lokalizacji, aby przyciągnąć potencjalnych mieszkańców. Niestety nie da się tego powiedzieć o starszych osiedlach, które często budowany były na terenach najtańszych, które w okolicy nie miały praktycznie nic innego niż budynki mieszkalne. Więc jeżeli chcesz znaleźć mieszkanie w centrum, najczęściej będzie to nieruchomość z rynku wtórnego – jednak trudniej będzie o wiele udogodnień. O wiele łatwiej znajdziemy mieszkanie od dewelopera.

Utrzymanie i wykończenie mieszkania

Mieszkania z rynku wtórnego często są częściowo wykończone, a nawet umeblowane. Jednak rzadko będzie to coś, co nam się spodoba. Jednak najważniejsze jest to, że nowe mieszkania z oczywistych względów nie będą wymagać remontów przez długi czas. Stare mieszkania to często loteria i może się okazać, że kilka miesięcy po zakupie takiego mieszkania musimy zacząć remont, który był przekładany przez poprzedniego właściciela. Podobnie jest z utrzymaniem mieszkania. W nowych nieruchomościach stosowane są nowoczesne technologie, które często cechują się o wiele większą ergonomią i oszczędnością. Warto tez brać pod uwagę, że jeżeli kupujemy mieszkanie, które jeszcze fizycznie nie powstało, możemy dogadać się z deweloperem w sprawie zmiany rozkładu lokalu.rynek pierwotny czy wtórny

Gwarancja i wady

Deweloper odpowiada za usterki w ramach rękojmi (Rękojmia to tryb dochodzenia odpowiedzialności od sprzedawcy w związku z ujawnioną – i niezgodną z umową – wadą fizyczną przedmiotu transakcji). Więc jeżeli po wprowadzeniu się do swojego nowego mieszkania odkryjemy jakąś wadę, to deweloper usunie ją na swój koszt. Teoretycznie rękojmia dotyczy również mieszkań z rynku wtórnego, jednak często zdarza się tak, że jest ona wyłączona w umowie zawartej ze sprzedawcą mieszkania – a to oznacza, że w takim mieszkaniu koszt naprawy wszelkich wad spocznie na nowym właścicielu lokalu.

Dodatkowe udogodnienia w mieszkaniu i nie tylko

Obecnie trwa zażarta walka między deweloperami o klientów, z tego względu są oni gotowi na podejmowanie różnych promocyjnych akcji, aby zyskać jak najwięcej nowych mieszkańców. To bardzo dobra wiadomość dla kupujących. Dzięki tej konkurencji kupując nowe mieszkanie w Rzeszowie, możemy liczyć na różnego rodzaju upusty, promocje i rabaty (jak np. różnego rodzaju elastyczne płatności czy coraz popularniejsze akcje typu Polecony Sąsiad). Deweloperzy będą też bardziej skłonni do zapewniania swoim potencjalnym klientom takich udogodnień jak osiedlowy plac zabaw, sauna czy siłownia. Dbają też o artystyczny wygląd osiedla – nowe osiedla mieszkaniowe coraz częściej po prostu wyglądają , w przeciwieństwie do starszych, szarych blokowisk.

W osiedlach z mieszkaniami z rynku wtórnego o wiele trudniej o tego typu dodatki, rzadko też zdarzają się wspólne pomieszczenia w stylu siłowni czy miejsca do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych. A tego typu udogodnienia potrafią być kluczowe dla młodych rodzin z dziećmi.

Mieszkania z rynku wtórnego mają swoje zalety, jednak nowe osiedla oferują znacznie więcej, a przez dużą konkurencję na rynku potrafią być w naprawdę atrakcyjnych cenach. Dlatego warto sprawdzić nowe inwestycje w okolicy, które często mają ciekawe propozycje dla potencjalnych nabywców.