Mieszkanie w bloku - które piętro wybrać

Mieszkanie w bloku – które piętro wybrać?

Każdy prędzej czy później będzie chciał mieć swoje własne cztery ściany. Wybór jest prosty – dom lub mieszkanie w bloku. Jeżeli wybierzemy mieszkanie, będziemy musieli też zdecydować się, które piętro będzie najlepsze dla nas?

Szukając idealnego mieszkania, musimy brać pod uwagę wiele kwestii. Jaka będzie najlepsza lokalizacja (w centrum miasta, czy pod miastem na obrzeżach?), jaki metraż mieszkania w Rzeszowie nas interesuje, jaki rozkład pomieszczeń będzie dla nas najlepszy, jaki standard mieszkania i osiedla chcemy i przede wszystkim, ile jesteśmy w stanie wydać na mieszkanie. Które piętro będzie dla nas najlepsze? Z tym wiąże się też ostatnia kwestia. Ceny mieszkań mogą znacząco różnić się zależnie od tego, jakie piętro wybierzemy. I nie zawsze jest  tak, że im wyżej, tym drożej.

Które piętro jest najlepsze?

To pytanie zadaje sobie każda młoda osoba, która szuka swojego pierwszego mieszkania. Nie jest to całkiem proste pytanie. Dużo zależeć będzie do osobistych upodobań kupującego. Dla niektórych kluczowy będzie widok z okna/balkonu, aby móc przy porannej kawie orzeźwić się wspaniałym widokiem i świeżym powietrzem. Ktoś inny może potrzebować koniecznie windy.

Jak mieszka się na parterze?

Najmniej popularnymi mieszkaniami praktycznie zawsze są mieszkania na parterze. Minusami, które na to wpływają, jest brak widoku z balkonu, mniejsza prywatność lub konieczność ogrodzenia ogródka (o ile taki jest dołączony do mieszkania) aby ją sobie zapewnić. Aczkolwiek nowoczesne mieszkania, takie jak na osiedlu LOFT Rzeszów, projektowane są w taki sposób, aby mieszkało się komfortowo tak samo na pierwszym, jak i na ostatnim piętrze.

Ale mieszkanie na parterze posiada duże zalety dla osób z konkretnymi potrzebami. Brak konieczności korzystania z windy lub schodów to wielki plus dla osób starszych, osób niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi, którzy korzystają z wózków dla dzieci. Najczęściej też mieszkania na parterze należą do najtańszych w danym budynku.

Coś po środku – pierwsze  i drugie piętro

Mieszkania w środku cieszą się największą popularnością. Np. w blokach bez windy na takich piętrach nie musimy pokonywać zbyt wielu schodów, aby dostać się do mieszkania. Są to tez z reguły najcieplejsze mieszkania i zapewniają już więcej bezpieczeństwa i prywatności od mieszkań na parterze.

Wyższe kondygnacje

W mieszkaniach na wyższych kondygnacjach przede wszystkim możemy liczyć na często wspaniałe widoki z balkonu czy okna. W wielu miejscach mieszkania takie mają świetny widok np. na panoramę miasta lub okoliczny park. Jeżeli blok ma co najmniej 5 pięter, według prawa musi mieć windę, ale niektórzy deweloperzy dodają windy również dla budynków czteropiętrowych. Tak czy inaczej, na wyższych kondygnacjach musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli korzystać z windy.

Które piętro wybrać, to decyzja którą powinniśmy podjąć wiedząc, jakie rzeczy są dla nas najważniejsze. Najbezpieczniejszym wyborem jednak zawsze będzie mieszkanie w środkowych kondygnacjach.