styl rustykalny

Urządzamy mieszkanie – styl rustykalny

Lubisz ciepły, naturalny klimat wiejskiej chatki? Takiej prawdziwej, pełnej drewna, kwiatów, ceramiki. Jeśli tak, to w swoim mieszkaniu postaw na styl rustykalny. Jak to zrobić? Jak urządzić mieszkanie w takim stylu? Właśnie o tym będzie dzisiejszy wpis.

Styl rustykalny, czyli jaki?

Zacznijmy od tego czym charakteryzuje się styl rustykalny. Pomocne będzie już samo przyjrzenie się nazwie. Pochodzi ona od angielskiego słowa „rustic” oznaczającego: „wiejski”, „swojski”. Ten styl ukształtował się z Stanach Zjednoczonych po tym, jak zaczęło powstawać państwo niezależne od Wielkiej Brytanii. Tworzono wówczas wiele mebli dosłownie z tego, co było pod ręką. Powstawały z desek z sękami, naturalnymi spękaniami. I do dziś właśnie drewno jest jednym z podstawowych elementów wystroju rustyklanego. Dopełnienie stanowią natomiast naturalne tkaniny, ceramika i odpowiednie akcesoria kuchenne. Jak tego wszystkiego użyć, żeby stworzyć w swoim domu rutykalne wnętrze?

Styl rustykalny w kuchni

Miejscem, gdzie najbardziej widać styl rustykalny jest kuchnia. Nie może w niej zabraknąć drewna. Możesz postawić na proste, drewniane szafki (oczywiście mogą być pomalowane!) i podłogi. Do tego bielone ściany, duży, masywny stół z drewna, a nad nim lampa przypominająca niegdysiejszą naftową. Całość świetnie dopełnią ceramiczne naczynia i gliniane dzbany ustawione w kredensie. Wskazane są też warkocze czosnku, czy papryki powieszone na ścianie. Ważne jest jednak, żeby zachować umiar i nie zamienić kuchni w targ gospodyń wiejskich lub królestwo kiczu.

Rustykalny salon

Kuchnia w stylu rustykalnym jest tak charakterystyczna, że większość od razu ją rozpozna, ale jak powinien wyglądać salon utrzymany właśnie w takiej konwencji? W nim także nie może zabraknąć dreanianych mebli. Do tego duża sofa obita lub przykryta naturalnym materiałem, np. len, bawełna, wełna. Zamiast dywanu, na podłogę możesz położyć kilim lub chodnik, a jeśli chcesz dodać odrobinę romantyzmu połóż na stole czy ławie koronkowe serwety. Kolorystyka powinna być głównie naturalna. A co do wzorów, najelpiej sprawdzą się drobne kwiatki lub krata. Salon to także miejsce, gdzie możesz postawić klimatyczną drewnianą skrzynię z okuciami, a na oknach i stole żywe kwiaty. Ściany można ozdobić ceramicznymi talerzami albo klimatycznymi płytkami.

Szukaj inspiracji!

To, co napisaliśmy o stylu rustykalnym w mieszkaniu to oczywiście jedynie podstawowe minimum. Jesteśmy jednak pewni, że najlepiej jest szukać inspiracji na zdjęciach przedstawiających rustykalne wnętrza. Łatwiej na nich wychwycić najważniejsze elementy i zobaczyć jak je ze sobą zestawiać, żeby uniknąć przesady. No chyba, że właśnie taki macie cel – przejaskrawienie. Najważniejsze, żebyście zaadoptowali ten styl tak, by dobrze się z nim czuć w swoim mieszkaniu.