Urządzamy mieszkanie

Urządzamy mieszkanie: samodzielnie czy wg pomysłu architekta?

Wyobraź sobie ten moment, kupujesz wymarzone mieszkanie, wyśnione, w idealnej lokalizacji, w atrakcyjnej cenie, o odpowiednim metrażu i rozkładzie pomieszczeń. Pełnia szczęścia. Dostajesz klucze od dewelopera i po raz pierwszy jako właściciel mieszkania przekręcasz klucz, otwierasz drzwi i co widzisz? W rzeczywistości są to gołe ściany, beton na podłodze, ale w twojej głowie to mieszkanie wygląda jak to z bajki. W twojej wyobraźni wiesz już, gdzie stać będzie kanapa i czy w łazience będzie prysznic, czy wanna. Wyobrażenia to jedno, a rzeczywistość to drugie. Jak marzenia przerodzić w fakty oraz czy zrobić to samemu, czy z pomocą architekta?

Mieszkanie urządzane samodzielnie

Samodzielny dobór aranżacji wnętrz wydaje się być najpopularniejszy. Nic w tym dziwnego, dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy pieniądze wydane na architekta, mamy stuprocentową kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym mieszkaniu. Nawet jeśli brak nam pomysłu na urządzenie wnętrza żyjemy w czasach, gdzie zalewa nas ogrom magazynów wnętrzarskich, programów telewizyjnych o urządzaniu wnętrz. Nie zapominając oczywiście o największym źródle inspiracji- internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesującą nas frazę np. salon w stylu loftowym i zalewa nas fala inspirujących zdjęć. Dobrym pomysłem urządzając samemu mieszkanie jest wybranie się do sklepów meblowych i oglądanie aranżacji pomieszczeń, na pewno doda nam to ogromu inspiracji. Przy samodzielnym urządzaniu mieszkania warto wziąć pod uwagę proste i efektowne rozwiązania. Na pewno każdy z nas w swojej głowie ma wizję tego, jak wygląda jego wymarzony dom.

Jak poradzić sobie z samodzielnym urządzaniem?

Warto pamiętać o tym, że nawet przy ograniczonym budżecie można urządzić wnętrze bardzo stylowo, nowocześnie oryginalnie. Wystarczy kilka patentów, takich jak na przykład położenie sztukaterii na ścianach w salonie, aby nasz pokój gościnny zyskał klasę. Warto również polować na przeceny w sklepach meblowych, aby nie przepłacać za wymarzone meble, a może przejrzenie grup sprzedażowych w naszej okolicy nie będzie złym pomysłem? Inspiracji możemy szukać praktycznie wszędzie, możemy skorzystać również z pomocy rodziny, czy przyjaciół. Jednak to od nas w ostateczności będzie zależeć, jak prezentować się będzie nasze wnętrze.

Co jednak w przypadku, gdy nie mamy pomysłów na swoje wnętrze lub nie możemy się porozumieć ze swoim partnerem co do jednego stylu? A może mamy bardzo niewymiarowe mieszkanie, pełne skosów lub okrągłych ścian. W takim przypadku warto pokusić się o pomoc specjalisty architekta.

Mieszkanie urządzane z pomocą architekta

Architekci mają jedną wielką zaletę, której większość z nas nie posiada- ogromne doświadczenie w urządzaniu wnętrz i praktycznie nieograniczoną wyobraźnię. Architekt potrafi wejść do pomieszczenia i po kilku sekundach wymienić wszystkie jego usterki oraz podać kilka nowych wariantów aranżacji. Nikt tak jak profesjonalista nie będzie w stanie zaprojektować, bądź zagospodarować nawet najmniejszą przestrzeń. Architekci pomogą nam również w sytuacji, gdy sami nie wiemy, czego chcemy lub gdy wizje nasze i innych mieszkańców nie zgadzają się ze sobą. Dobremu architektowi wystarczy opowiedzieć o tym, co się nam podoba, czego oczekujemy a on jak za pomocą magicznej różdżki stworzy nam wnętrze o którym nawet nie wiedzieliśmy, że marzyliśmy przez całe życie. Oczywiście nie należy zapomnieć, że nawet jeśli współpracujemy z architektem i tak nasze zdanie liczy się najbardziej i jest decydującym głosem. Architekci przedstawiają swoją wizję na daną przestrzeń, swoje rozwiązania, które możemy zaakceptować i wcielać w życie lub poprawiać do momentu, aż osiągniemy wnętrze, które satysfakcjonować będzie każdego z domowników.

Co wybrać?

Urządzanie mieszkania nie jest tematem prostym, jednak zapewne każdy z nas przynajmniej raz w życiu się z nim zmierzy. Remonty i urządzanie wnętrz często są punktem zapalnym związków, jednak nie należy się poddawać i metodą prób i błędów dążyć do tego, czego oczekujemy od naszego mieszkania. Najważniejsze to pamiętać, że nasz dom to miejsce, w którym mamy czuć się bezpiecznie i komfortowo.