Wybieramy farbę do płytek - poradnik

Wybieramy farbę do płytek – poradnik

Zdarza się niekiedy, że chcemy szybko odmienić wnętrze naszego mieszkania. Co wtedy robimy? Zmieniamy dodatki, malujemy ściany, przestawiamy meble. Ale co jeśli chcemy zmienić wygląd kuchni albo łazienki, w której królują kafle? Właśnie wtedy z pomocą może przyjść dobrze dobrana farba do płytek. Ale jakiej powinno się użyć, a jaka zupełnie się nie sprawdzi?

Farby do płytek

Powierzchnia płytek znacząco różni się od powierzchni ściany. Jest zdecydowanie bardziej gładka, a przez to także śliska. Przez to, stosowanie na niej farby, którą z sukcesem pomalowalibyśmy ściany, tutaj kompletnie się nie sprawdzi. Zwykła farbo po prostu spłynie po płytkach i jedyne co zrobi, to bałagan. A przecież nie taką zmianę wnętrza mamy na celu… Ewentualnie można temu zapobiec najpierw malując kafelki odpowiednim gruntem lub podkładem. Można jednak od razu kupić farbę, która i bez tego da pożądany efekt.

Jakie w takim razie farby nadają się do płytek? Na przykład farby epoksydowe. Nie są tanie i trzeba pewnych umiejętności, żeby się nimi posługiwać, ale za to tworzą trwałą, odporną na ścieranie powierzchnię. Można je stosować także do malowania płytek na podłodze. Nałożone na kafelki wyglądają bardzo dobrze.

Kolejne farby do malowania płytek to farby ftalowe. Zwykle używa się ich do drewna, ale sprawdzą się także przy malowaniu nieszkliwionych płytek. Z płytek szkliwionych niestety mogą po prostu spływać. Co do odporności mechanicznej jest w pełni satysfakcjonująca. Farby ftalowe są tańsze od epoksydowych.

Jest jeszcze trzeci rodzaj farb jakiego możemy użyć, to farby akrylowe do malowania glazury. Także wśród farb alkido-uretanowych znajdziemy takie którymi możemy pomalować płytki.

Jednak nawet używając odpowiednich farb, moglibyśmy całkowicie popsuć efekt końcowy, gdybyśmy pominęli etap przygotowania powierzchni do malowania. Jak to zrobić w przypadku płytek?

Przygotowanie płytek do malowania

Proces przygotowywania płytek do malowania musimy zacząć od całkowitego wyczyszczenia i odtłuszczenia ich powierzchni. Najlepiej użyć w tym celu ciepłej wody z detergentem. Ta czynność może nam zająć sporo czasu, zwłaszcza w przydatku płytek w kuchni. Te zwykle są najbardziej brudne i pokryte tłuszczem.

W przypadku płytek szkliwionych, można nieco zmatowić ich powierzchnię drobnym papierem ściernym. Potem trzeba znowu dokładnie oczyścić je z wszelkiego pyłu.

Dla zwiększenia przyczepności stosuje się też wspomniany już grunt (np. kwarcowy). Po nałożeniu jednej warstwy powierzchnia płytek powinna stać się bardziej szorstka. Jeśli jednak nie zostanie pokryta równomiernie trzeba nałożyć drugą warstwę.

Tak przygotowane płytki, a potem pomalowane odpowiednią farbą z pewnością zmienią charakter wnętrza!